Dogtrekking

foto4

14.06.2015 odbył się I Miechowski Dogtrekking, który okazał się ogromnym sukcesem! Ilość uczestników, zarówno dwu- jak i czworonożnych przerosła wszelkie oczekiwania! Gościliśmy u nas pasjonatów z niemal całej Polski: od Zakopanego, przez Kraków, Kielce, Łódź, Śląsk – Katowice, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, aż po Warszawę czy Puławy! W sumie w zawodach wzięło udział prawie 200 osób, w tym ponad 20 dzieci oraz prawie 150 psów!

Osoby, które nie miały swoich piesków „wypożyczyły” pieski ze schroniska „Psie Pole” w Racławicach, zwiększając tym samym ich szanse na adopcje. W dogtrekkingu wzięło udział aż 11 mieszkańców racławickiego schroniska – w chwili obecnej wiemy już, że wszystkie pieski, które wzięły udział mają nowe domy!! Wolontariusze mieli żółte koszulki, aby już z daleka było wiadomo, że ich towarzysz spaceru szuka domu! W zawodach wzięły udział także 3 pieski z krakowskiego schroniska, wraz z ich wolontariuszami.

Obserwacja startów do każdego dystansu zapierała dech! 3,2,1… i nagle kilkadziesiąt osób i drugie tyle psów rusza biegiem! Bardziej profesjonalni w specjalnych pasach, psy w uprzężach a obok nich debiutanci – bez sprzętu, ale z ogromnym zapałem! Wszyscy uśmiechnięci i rześcy, ale to się zmieni za kilka kilometrów – wrócą zakurzeni i zmęczeni, ale z jeszcze szerszymi uśmiechami na zadowolonych twarzach! Bo się udało, bo pokonali trudności, poznali nowych ludzi i razem wrócili na metę!

Po powrocie na wszystkich czekał ciepły posiłek i dużo cienia do odpoczynku. Uczestnicy byli zaopatrzeni w kocyki i bez skrępowania rozkładali się pod parkowymi drzewami – dzięki temu atmosfera była wręcz piknikowa. Wszyscy oklaskiwali kolejne osoby wbiegające na metę i gratulowali ukończenia rajdu. Był czas na plotki i ploteczki, ale przede wszystkim na wymianę spostrzeżeń i wrażeń z przebiegu trasy.
Nasz Miechów zrobił naprawdę dobre wrażenie! Uczestnicy byli zachwyceni widokami i miejscami, które mieli możliwość zobaczyć! Równie dobre wrażenie zrobili na nich mieszkańcy naszego miasta, którzy chętnie pomagali w odnalezieniu właściwej drogi oraz nie żałowali wody, którą częstowali psiaki i ich właścicieli w trakcie pokonywania wybranych dystansów.

Kiedy wszyscy już szczęśliwie dotarli na metę rozpoczęło się dekorowanie zwycięzców. Pan Burmistrz, Dariusz Marczewski osobiście wręczał wszystkim dyplomy i gratulował najlepszym. Był pod ogromnym wrażeniem rozmachu imprezy i profesjonalizmu zawodników, z których niektórzy przyjechali z bardzo odległych stron. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody. Dzięki licznym sponsorom, z których każdy był wyjątkowo hojny, zawodnicy mieli problem z samodzielnym opuszczeniem podium. Dosłownie uginali się pod ciężarem nagród. No, w końcu, dźwignąć 15kg wór nie jest łatwo, a to nie było jeszcze wszystko!
Na koniec odbyła się loteria – mieliśmy prawie 100 nagród do rozdania pomiędzy wszystkich uczestników, którzy dotrwali do końca imprezy! Dzieci pomagały w losowaniu zwycięzców. W między czasie odbył się konkurs psich sztuczek, który wzbudził ogromne zainteresowanie i liczne okrzyki zachwytu! Pieski prezentowały całą gamę umiejętności i talentów! Mogliśmy podziwiać super współpracę czworonogów z ich opiekunami, a przy tym ich świetną zabawę! Wszyscy otrzymali wspaniałe i wartościowe nagrody za które jeszcze raz chciałabym podziękować sponsorom.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w równie licznym i rozszczekanym gronie, aby wslpólnie odkrywać okolice Miechowa 🙂