Jak wybrać groomera?

🔎Wiemy, że wielu z Was ma obawy, aby oddać psa do salonu piękności💇‍♀️. Tym bardziej, że w ciąż krążą opinie, że w salonach psy są usypiane lub źle traktowane😢. Ludzie są różni, nie możemy odpowiadać za wszystkich, ale nie jest to normalne i gwarantuję, że w dobrych salonach nie ma racji bytu. ⬇️⬇️⬇️

 Jak więc wybrać salon, tak by nie bać się zostawić w nim swojego czworonożnego przyjaciela?

🌀 Po pierwsze należy sprawdzić czy – i jakie! – doświadczenie mają osoby pracujące w danym salonie. Są osoby pracujące krótko, 2-3 lata, lecz mimo to mają dużą wiedzę🔝 i poczucie estetyki, ale są też osoby pracujące 10 lat czy więcej, które zatrzymały się lata temu i mimo stażu pracy – nie wiele mają do zaoferowania🤷‍♀️.

 Po czym możemy to poznać? ➡️ Po ich profilach firmowy/stronach www, na których nie tylko możemy obejrzeć ich salony, czy poznać ich z imienia i nazwiska, ale przede wszystkim obejrzeć zdjęcia ich prac🎞.

🌀 Zwróćcie uwagę czy wszystkie psy są obcinanie tak samo czy prezentowane są różne stylizacje. Czy wszystkie są zgolone na krótko, czy może mają też dłuższe, eleganckie fryzurki. Czy cięcie jest staranne i precyzyjnie wykończone, a może wszystkie psy są „postrzępione”.

🌀 Czy widzicie prawidłową pielęgnacje konkretnych ras – czy psy szorstkowłose lub spaniele są trymowane (innym razem napiszemy o tym dokładnie, choć właściciele takich ras pewnie wiedzą- dajcie znać czy wiecie? A może oglądaliście wczoraj „pytanie na śniadanie”? 🤔https://pytanienasniadanie.tvp.pl/…/west-highland-white-ter… 😁).

🔥 Oczywiście nie każdego właściciela da się przekonać do prawidłowej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli pies od lat jest źle prowadzony🤷‍♀️, ale warto sprawdzić czy w ogóle dany groomer ma to w ofercie i jak to u niego wygląda (choć oczywiście są tacy, którzy nie trymują, ale od razu szczerze o tym informują, i to jest w porządku; to ciężka praca i nie każdy to „czuje”). 🐶

🌀 Zwróćcie uwagę czy psy nie są golone do gołej skóry, czy te z podwójną okrywą (owczarki niemieckie, samoyedy itp) nie są strzyżone. Czy usługi są wykonywane zawsze z kąpielą czy jest opcja bez (Dlaczego to istotne napisaliśmy tutaj).

🔥To bardzo ważne, bo pokazuje czy dany fryzjer ma pojęcie o swojej pracy, czy wie co można wykonywać, czego absolutnie nie, czy coś jest zdrowe dla psa czy nie💇‍♀️. I są dwie odpowiedzi jeśli tak robi: albo nie wie, że źle robi, albo dla pieniędzy zrobi wszystko💰… obie opcje nie są dobre, choć pamiętajmy, że czasem są sytuacje niezależne od groomera (np. pies starszy, chory, agresywny itd).

🌀 Warto sprawdzić czy osoby pracujące w salonie uczą się korzystając z seminariów📚, które teraz są łatwo dostępne – zazwyczaj pojawiają się zdjęcia ze szkoleń bądź na ścianach możecie zobaczyć certyfikaty 📃 potwierdzające udział. To ważne, bo pokazuje, że osoby chcą się rozwijać i podnosić standardy. 📈

🌀 Podobnie sprawa wygląda w przypadku wystaw. Nie każdy salon musi specjalizować się w przygotowywaniu psów na ringi, ale ważne w naszym zawodzie jest obserwowanie ras i uczenie się ich anatomii – a to najlepiej widać na wystawach. Czy Wasz fryzjer „podgląda” hodowców?

🌀 Coraz więcej dobrych groomerów sprawdza swoje umiejętności na konkursach strzyżenia psów✂️✂️ – Polska bardzo dobrze wypada na tle innych krajów Europy.
🥇🏆🏅Widząc puchary w salonie do którego chodzimy możemy założyć, że pracują w nim prawdziwi pasjonaci, którzy swój wolny czas (i pieniądze💸💸💸) poświęcają na udział w takich eventach. Oczywiście, to, że ktoś nie staruje nie czyni go gorszym groomerem – nie każdy może sobie pozwolić na takie wyjazdy, nie każdy też czuje potrzebę takiej rywalizacji.

🌀 Ważne są także opinie – sprawdźcie, czy i co, o danym salonie mówią jego klienci. Sugerujcie się przy tym raczej opinią większości, gdyż jak wiadomo zawsze znajdzie się jakiś hejter bądź nieuczciwa konkurencja, która w Internecie bezkarnie obraża bądź oczernia pracę innych🤦‍♂️🤷‍♀️.

🔥 Teraz napisze coś co Wam się nie spodoba. W dobrym salonie nie będziecie mogli zostać przy psie. Dlaczego? Bo dobry fachowiec wie, że to nie jest ani dobre, ani przede wszystkim bezpieczne (napiszemy o tym innym razem – koniecznie polubcie nasz profil i bądźcie na bieżąco⚠️). Zostaniecie poproszeni o pozostanie w poczekalni (w ciszy) bądź o powrót o umówione godzinie.

🌀 Wizyta nie będzie też bardzo krótka – prawdopodobnie potrwa ok 1,5-2h (mały pies; dlaczego? Pisaliśmy tutaj.)

🌀Będzie też kosztować. Nie mniej niż 80-100zł za strzyżenie psa małej rasy w małym mieście, w większych miastach lub u lepszych groomerów nawet sporo więcej. Dlaczego? Kiedyś może i to Wam przybliżymy – na razie powiem tylko, że wysokiej klasy sprzęt i szkolenia kosztują, a jeśli chcemy swoją pracę wykonywać starannie i z szacunkiem dla psów musimy im poświęcać czas, więc nie możemy przyjąć zbyt wielu (w tym miejscu przypominam o zapisach na święta🌲☃️🎁 – zostały pojedyńcze wolne miejsca🔔).

🌀 Terminy. Bywa, że w dobrych salonach trzeba naprawdę długo czekać na termin, ale są też miejsca bardzo dobrze zorganizowane, gdzie pracuje więcej osób i mimo wysokiej jakości terminy mogą być przystępne. Zawsze jednak najbezpieczniej rezerwować strzyżenie z wizyty na wizytę (zwłaszcza w okresie świąt!). 📆📝

📍 W kolejnym poście napiszę, dlaczego groomerzy NIE używają środków farmakologicznych oraz NIE stosują przemocy.

🔎Jakie są Wasze doświadczenia z groomerami? Koniecznie napiszcie w komentarzach⤵️⤵️⤵️

Autor: Judyta Latos

#piesnamedal #botaniqa #jakwybracgroomera #groomer #psiafryzura #psifryzjer #najlepszywmiescie #pieskiezycie

Więcej na blogu:

Obserwuj nas!

Podziel się swoją opinią!

Zapraszamy!

Pies na Medal Kraków logo

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszych salonów!

Po zgłoszeniu odezwiemy się z potwierdzeniem wizyty.