Pielęgnacja pazurów część II

Dziś druga część artykułu o pielęgnacji pazurów (pierwsza część dostępna tutaj)

⚠️ Dowiecie się:

 czy możliwe jest cofnięcie rdzenia pazura oraz jak to zrobić 
 czy możemy zrobić to sami, czym obcinać pazury i co robić w przypadku skaleczenia 

 Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, zbyt długie pazury powodują ból i dyskomfort, utrudniają psu swobodne poruszanie się. W rezultacie tego zaczyna on w nienaturalny sposób stawiać łapy, co nieuchronnie wpływa na pracę mięśni, deformację stawów i może doprowadzić do zwyrodnień, uszkodzeń kości, kulawizny i innych problemów z układem kostno-szkieletowym. Dlatego długich pazurów nie wolno bagatelizować! 

 Jeśli z jakichś przyczyn zaniedbaliśmy pazury naszego psa i teraz już prawie dotykają ziemi lub tym bardziej, jeśli dotykają i deformują łapę, to najwyższy czas żeby coś z tym zrobić! ⬇️⬇️⬇️

♻️ Na szczęście pazur zachowuje się podobnie jak paznokieć, choć różni się kształtem i twardością. Zwróćcie uwagę, że jeśli ktoś notorycznie, przez długie miesiące obgryza paznokcie to płytka paznokcia robi się coraz krótsza i krótsza. Jeśli jednak przestanie to robić, zadba o paznokcie, to płytka znów się wydłuży.💅 Dokładnie to samo dzieje się z pazurami. Dlatego też nie wystarczy je obcinać, od czasu do czasu, i o tyle o ile żeby się nazywało, że obcięte. 🤺

 Tak jak na rysunku w zdjęciu do posta – jeśli za każdym razem będziemy obcinać tylko troszkę z czubka pazurka, tak zachowawczo – to rdzeń pazura mimo nawet regularnego obcinania może się wydłużać i może tak się zdarzyć, że znów obetniemy tylko troszkę a krew i tak się pojawi. Pazur jest ewidentnie za długi, ale nie da się go obciąć krócej, bo krwawi. Dlaczego? Przerósł rdzeń. Co teraz? Są 3 opcje.

1️⃣. Zaczynamy obcinać pazury jak należy – obcinamy jak najkrócej się da, nie jedno ciachnięcie na końcu pazurka i następny tylko po trochu, po trochu, aż zobaczymy rdzeń – wtedy rzeźbimy dookoła żeby jak najbardziej go odsłonić – dzięki temu będzie się cofał. Oczywiście nie cofnie się po 2 czy 3 razach, ale systematyczne obcinanie da oczekiwany efekt. Przy pracy nad cofnięcie rdzenia bardzo ważna jest dokładność i systematyczność, obcinamy minimum raz w tygodniu. Po troszku, ale tak by odsłaniać rdzeń. Nie znaczy to, że ma się polać krew. Absolutnie. Nie naruszały rdzenia, ale odsłaniamy to maksymalnie. Tak jak na rysunku. Jeśli będziecie obcinać po odrobince to nawet jeśli krew się pojawi, to łatwo sytuacje planujecie a jest duża szansa, że pies nawet tego nie zauważy. Pamiętajcie, że dużo bardziej cierpi, przy każdym kroku jeśli pazur jest za długi…
Skracanie rdzenia to proces długi i żmudny, ale warto podjąć wysiłek aby poprawić komfort życia naszego psa. On sam nie powie, że go boli…

2️⃣. Kolejną opcją jest skorzystanie z pomocy weterynarza👩‍⚕️. Jeśli akurat zaplanowany macie jakiś zabieg pod narkozą można poprosić lekarza o mocne przecięcie pazurów. Skróci je, zatamuje krwawienie a pies nie będzie cierpiał, w żadnym razie, bo będą działać leki przeciwbólowe, które dostanie po zabiegu. Z pazurem jest podobnie jak z paznokciem, gdy coś sobie zrobimy boli przez chwilę, kiedy zaschnie zapominamy. Oczywiście nie prosimy lekarza o narkozę tylko po to żeby obciąć pazury, to zbyt duże obciążenie dla organizmu, ale przy okazji innego zabiegu możemy o to poprosić jeśli pies ma duży problem.

3️⃣. Ostatnia opcja to zrobienie tego co wyżej bez narkozy. Osobiście nie jestem zwolennikiem, wolę opcje nr 1. Patrząc jednak z drugiej strony, może nam się to wydawać bestialskie, bo widzimy krew i owszem, zaboli. Lecz przez chwile… Bo z drugiej strony, jeśli pomyślimy ile bólu pies musi znosić CODZIENNIE, każdego dnia i każdej nocy (!) kiedy pazury nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, to można zrozumieć osoby, które taką metodę wykorzystują. Moment bólu za ogromny komfort i ulgę w cierpieniu….

🐶 W naszych salonach zawsze bardzo dużą uwagę przywiązujemy do pazurów💅. Staramy się je maksymalnie skrócić. Zdarza się często, że przychodzą psy z mocno przerośniętymi pazurami, walczą jak o niepodległość, próbując nas gryźć i się wyrywać kiedy tylko próbujemy złapać za łapę. Myślicie, że dlatego, że nie lubią obcinac pazurów?🤔 Owszem, psy ogólnie nie lubią dotykania łap🤷‍♀️. Ale żeby od razu taka walka? Nie. One walczą bo te łapy je BOLĄ! Zazwyczaj jest tak, że jak obetniemy pazury w jednej, drugiej łapie i pies czuje tą ulgę to pozostałe pazury daje obciąć bez najmniejszego protestu. Ten widok zdziwienia i ulgi na pyskach psów którym naprawdę mocno musimy skrócić pazury wynagradza nasze podrapane ręce.

🎯 Obcinanie pazurów wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane i jak najbardziej jest to zabieg który można przeprowadzać w domu. Jest to nawet wskazane jeśli nie mamy możliwości czasowych aby regularnie w tym celu odwiedzać groomera. 📅

Ważne aby zakupić odpowiedni sprzęt (nasze obcinaczki do niczego się nie przydadzą, moglibyśmy jedynie krzywdę wyrządzić🙅‍♂️). Obcinaczki (cążki bądź gilotynki – my wolimy te pierwsze, gdyż łatwiej się nimi rzeźbi) można kupić właściwie w każdym sklepie zoologicznym, wielkość dobieramy do pazurów. Zazwyczaj są dwie wielkości, jedne do małych i średnich psów, duże do większych. Możemy również kupić specjalną szlifierkę do pazurów.

Tak naprawdę nie jest aż tak ważne czym będziecie to robić – ma być to dla was poręczne i wygodne. Ważne by obcinać pazurki SYSTENATYCZNIE i DOKŁADNIE.  Tak jak na rysunku w zdjęciu do posta. I oczywiście zanim przystąpicie do obcinania – musicie obowiązkowo zaopatrzyć się w preparat do tamowania! Pazur jest bardzo twardy i jesli zacznie krwawic to mala szansa, że przesganie samoistne. A jeśli uważacie, że jest Wam to nie potrzebne to znaczy, że nie macie zamiaru podejść do tematu na poważnie i zrobić to starannie. Chcecie obciąć tylko troszkę, zachowawczo, ale zmartwię Was, bo jak już mówiłam, czasem obetniemy tylko okruszek pazurka a krew się pojawi. Dlatego zawsze musimy być przygotowani. Można kupić w aptece nadmanganian potasu (w proszku) lub specjalny preparat typu quick stop.

🔔 Jeśli chcielibyście zobaczyć na filmie 🎬 jak obcinać pazury – koniecznie napiszcie w komentarzu Jeśli uzbiera się ich co najmniej 50 – nagram film instruktażowy. A może w ogóle wolelibyście oglądać/słuchać nagrań niż czytać moje artykuły🤔 Jeśli będzie duże zainteresowanie to pomyślę również nad taką dodatkowa formą. W końcu pisze dla Was 😘

Autor: Judyta Latos

Więcej na blogu:

Obserwuj nas!

Podziel się swoją opinią!

Zapraszamy!

Pies na Medal Kraków logo

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszych salonów!

Po zgłoszeniu odezwiemy się z potwierdzeniem wizyty.