Gdzie (NIE) szukać porad dotyczących pielęgnacji

Zachęcam do przeczytania artykułu w którym wyjaśnię, gdzie (NIE)szukać porad pielęgnacyjnych, czyli dlaczego weterynarz nie zna się na strzyżeniu a w sklepie zoologicznym dla maltańczyka polecają szampon wybielający.

 Informacji o pielęgnacji NIE szukamy:

 u weterynarza
 w sklepie zoologicznym

⚠️Pomoc znajdziemy:

 w Internecie
 u hodowcy danej rasy
 u groomera

Dlaczego nie u lekarza weterynarii? 👨‍⚕️ Dlatego, że jak sam tytuł głosi jest on LEKARZEM a nie FRYZJEREM. I podobnie jak pomocy w pielęgnacji naszych włosów nie szukamy u lekarza rodzinnego, tak samo nie powinniśmy o pielęgnacje psa (kota, konia…) pytać weterynarza. I w żadnym wypadku nie chciałabym tutaj umniejszać ich wiedzy ani kompetencjom. Wręcz przeciwnie.

Lekarz weterynarii, podobnie jak “zwykły” lekarz (6letnie) kończy 5,5 letnie studia 📚 (+oczywiście specjalizacje). Tyle, że “zwykły” lekarz uczy się przez ten czas o JEDNYM organizmie, a lekarz weterynarii musi poznać anatomie i choroby bardzo wielu różnych zwierząt od myszy, przez ptaki, gady, psy, konie, krowy itd.
🐕🐒🐅🐎🐖🐄🐀🐏🐘🐿🐇🦃🐓🦘🦚🐊🐞

Nie ma fizycznej możliwości aby w tym czasie poznał również psychikę, zachowania, mowę ciała tych wszystkich odrębnych gatunków, a gdzie dopiero mówić o rasach tych zwierząt (w każdym gatunku mamy ich wiele!) i o specyficznej dla nich pielęgnacji…

Tylko u psów 🐩🐕 mamy 10 grup FCI (+jedenasta – rasy nie uznane), które dzielą się jeszcze na odrębne sekcje, w których razem jest 3️⃣4️⃣4️⃣ różnych ras (które dalej dzielą się na 11 grup pod względem rodzajów sierści, a i w tych są różnice zależne od koloru, wieku, płci, trybu życia czy indywidualnych cech osobniczych)…

Oczywiście może się zdarzyć, że weterynarz 👩‍⚕️będzie tą wiedzę posiadał, bo np. jest też hodowcą lub się tym bardzo interesuje, ale nie możemy od niego tego WYMAGAĆ. Lekarz to naprawdę trudny, ciężki, wymagający ogromnej wiedzy zawód. Nie wymagamy żeby lekarz był też groomerem, trenerem, behawiorystą czy dietetykiem (od wszystkich zwierząt…). W dzisiejszych czasach to wszystko są ODRĘBNE zawody.

Z kolei w sklepie zoologicznym🐠 można by sobie życzyć żeby pracowały osoby kompetentne, znające się na tym co sprzedają. Można sobie tak marzyć 🦋lecz niestety sklepów, w których pracują osoby mające o tym pojęcie jest niestety bardzo mało, zdarzają się oczywiście, ale ciągle zdecydowana większość sklepów nie posiada odrębnych specjalistów (od pielęgnacji, żywienia, sportów, akwarystki, gryzoni itd). Tu znowu ciężko by było, aby jedna osoba miała tak ogromną wiedzę 📑📗📘(o wszystkim). Doradzają więc to co im się wydaje słuszne, takie rzeczy zamawiają też do sklepu, dlatego mało który sklep zoologiczny posiada dobry sprzęt do bardziej wymagającej psiej szaty. Szczotki i szampony jakie są polecane w dużej mierze odpowiadają za fatalny stan psiej sierści z jaką młode psy trafiają do salonów piękności, zwłaszcza jeśli do tego weterynarz powie, żeby nie kąpać /strzyc/iść do fryzjera przed ukończeniem 6/10/12 miesięcy… (pisaliśmy już o tym tutaj)

 Gdzie więc znajdziemy FACHOWĄ pomoc odnośnie pielęgnacji?

🔎 Najlepiej u hodowcy, jeśli mamy psa rasowego i kupujemy go ze sprawdzonego miejsca. Mają oni wiele lat praktyki przy utrzymywaniu szaty psów w kondycji wystawowej, dzięki czemu pomogą i odpowiedzą na wiele pytań. Właściwie, osoby, które wybrały dobre hodowle nie muszą w ogóle szukać porad pielęgnacyjnych, bo hodowca sam dba o edukację przyszłych właścicieli i często już w wyprawce dla szczeniaka dostają oni niezbędne kosmetyki, szczotki i instrukcje.

💻 Jeśli jednak tak się nie stało to informacje znajdziemy nie wychodząc z domu – w Internecie. Tyle że niestety każdy może napisać co uważa za słuszne więc Internet o ile sam w sobie jest kopalnią wiedzy to trzeba w nim umieć szukać.📲 Najłatwiej jest po prostu znowu – zapytać bezpośrednio specjalistę, bo rzucając pytanie w eter odpowie nam wiele życzliwych osób ale znowu to co powiedzą to będzie to co im się wydaje za słuszne lub z jakichś przyczyn sprawdziło się u nich, ale nie koniecznie jest to dobre lub potwierdzone lub nie koniecznie sprawdzi się też u Was.

📍 Najłatwiej, przy okazji wizyty, zapytać po prostu psiego fryzjera. On widząc Waszego psa, jego aktualny stan włosa, najlepiej doradzi Wam w kwestii pielęgnacji. 🧼🧴🧽🛁Dobierze odpowiedni sprzęt, kosmetyki oraz częstotliwość pielęgnacji, zarówno domowej, jak i tej specjalistycznej. (Jak wybrać dobrego groomera przeczytacie tutaj)

 Za tydzień przeczytacie, dlaczego właściwe i regularne obcinanie pazurów💅 jest tam ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Waszych psów .

Koniecznie polubcie i obserwujcie nasz profil, aby być zawsze na bieżąco🥰🥰

Napiszcie w komentarzach jeśli macie jakieś pytania bądź wątpliwości, zarówno dotyczące tego artykułu jak i innych kwestii o których moglibyśmy dla Was napisać 🖋 no i koniecznie dajcie znać, czy radzicie sobie z pielęgnacją Waszych czworonogów 🐾🐾

Autor: Judyta Latos

Więcej na blogu:

FILM INSTRUKTAŻOWY - obcinanie pazurów

FILM INSTRUKTAŻOWY - obcinanie pazurów

Poznaj prosty sposób na obcięcie pazurów, dzięki czemu poprawisz komfort psiego życia – zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego pielęgnacji pazurów.…
Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów

W dzisiejszym artykule poruszymy problem zębów. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest regularna higiena…
Pielęgnacja oczu

Pielęgnacja oczu

Dzisiaj o pielęgnacji okolic oczu👀. 🧐 Dowiecie się: ✅ Jak często i w jaki sposób pielęgnować okolice oczu? ✅ Jakie mogą być konsekwencje…

Obserwuj nas!

Podziel się swoją opinią!

Zapraszamy!

Pies na Medal Kraków logo

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszych salonów!

Po zgłoszeniu odezwiemy się z potwierdzeniem wizyty.