Pielęgnacja uszu.👂👂 Przez wiele osob traktowana “po macoszemu”. Bo przecież psy stworzyła natura więc nie trzeba o uszy dbać… 🐶 jest tylko jeden drobny szczegół… Dzisiejsze psy są wynikiem selektywnej hodowli a nie dziełem matki natury. I tak, o ile o uszy psów ras pierwotnych nie musimy jakoś szczególnie dbać (choć profilaktycznie warto od czasu do czasu do nich zajrzeć) o tyle u psów z uszami klapniętymi czy ras długowłosych pielęgnacja uszu jest bardzo ale to bardzo ważna! ⚠️
🔎 Z dzisiejszego artykułu dowiecie się:
✅ Czym jest depilacja uszu i dlaczego jest tak ważna
✅ Jak zadbać o uszy wiszące
✅ Czy uszy się brudzą
✅ Po czym poznać chore uszy
✅ Woda w uszach – koniec świata?
Depilacja uszu to usuwanie włosów z kanału słuchowego u psa. Utrudniają one wentylację ucha 🌬i stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów przez co sprzyjają zapaleniom ucha. U ras pierwotnych (typu husky, szpic itp) nie występują w ogóle. Pojawiły się jako efekt uboczny przy hodowli na włos. Należy je regularnie usuwać. Zabieg ten, o ile przeprowadzony jest prawidłowo, jest całkowicie bezbolesny. Można go wykonać u groomera, weterynarza, a nawet w domu po wcześniejszym przeszkoleniu. Nie wykonuje się go u szczeniaków, gdyż włos u nich może być jeszcze nie dojrzały do wyjścia a co za tym idzie mocno osadzony w uchu. Wtedy byłoby to bolesne.⚡ Zazwyczaj podczas pierwszego wyskubywania włosów psy mocno protestują, nie dlatego, że to zły czas albo, że je boli tylko dlatego… że trzeba psa trzymać za głowę (siłą rzeczy, pracujemy przy uszach…) a tego psy bardzo nie lubią (głaskania po głowie również, to też w przyszłości będzie temat naszego artykułu). Na szczęście, zazwyczaj już drugie ucho dają sobie oporządzić bez protestów. Psy to mądre bestie 🐩🙂
Z kolei uszy wiszące, nawet jeśli włos nie rośnie w kanale słuchowym (np. Spaniele) mają tendencję do zapaleń i podrażnień, również z powodu utrudnionej wentylacji. Takie uszy musimy regularnie czyścić przepisanym przez weterynarza preparatem, aby zapobiegać namnażaniu grzybów i bakterii. Oczywiście będą psy, które nie będą miały żadnych problemów, zawsze jednak lepiej dmuchać na zimne, gdyż choroby uszu są bardzo bolesne.
Z reguły u psów uszy nie brudzą się samoistnie, owszem mogą się zakurzyć, ale gdy widzimy grudki brudu to to już nie jest niestety brud. Zdrowe uszy są czyste, jeśli pies nie ma tendencji do chorób można uszu nie czyścić tygodniami a nawet miesiącami. Warto jednak do nich zaglądać aby mieć pewność, że wszystko w porządku. Trzeba również obserwować zachowanie psa.
To właśnie po zachowaniu możemy poznać, że z uszami dzieje się coś złego. Kiedy pies często potrząsa głową, trzepie nią, drapie uszy to dla nas jasny sygnał, że z uszami dzieje się coś niedobrego. Jeśli dodatkowo zauważymy w środku wspomniane już grudki brudu, nie kombinujmy – idźmy prosto do weterynarza.👩⚕️ Jeśli wlejemy do ucha jakiś preparat weterynarz nie będzie mógł pobrać wymazu do badań. Grudki czarnego brudu i towarzyszący temu charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, świadczą jasno o chorobie uszu. Nie można tego bagatelizować.
A co z tą woda w uszach?🌊 Jak się naleje to uszy będą chore? To często powtarzany mit. Jednakże jeśliby był prawdą to w okresie między wiosną a jesienią, kiedy pogoda sprzyja pływaniu, do weterynarzy ustawiałyby się kolejki chorych na uszy psów. Bo przecież jak pies wskakuje do wody czy pływa 🏊♂️to woda właściwie zawsze naleje mu się do uszu, a woda w jeziorze czy stawie jest, delikatnie mówiąc, wątpliwie czysta. Także o to się specjalnie nie martwimy. Oczywiście podczas kąpieli uważamy, żeby nie nalać wody do uszu, ale nie ma co panikować. Dużo groźniejsze jest nalanie wody do nosa👃, bo pies może się zachłysnąć a o tym się jakoś nie mówi. Trzeba uważać podczas suszenia 🌪 by nie zawiać uszu, to również jest bardziej niebezpieczne od wody, która krzywdy nie zrobi a którą pies (o ile kanał uszny jest wolny od włosów) bez problemu sobie wytrzepie z uszu.
🔎Ciekawa jestem jak Wy radzicie sobie z pielęgnacją uszu? Robicie to regularnie? Sami czy u groomera/weterynarza? Kanał słuchowy Waszego psa jest otwarty czy pełen włosów? Pochwalcie się w komentarzu, zdjęcia mile widziane 🙂
Za tydzień opowiem o pielęgnacji oczu, jesteście ciekawi? 🙂
🔔 Brakuje jeszcze kilka komentarzy pod postem o pazurach, aby nagrać film instruktażowy- udostępnianiajcie, pokażcie znajomym! Jestem pewna, że brakujące komentarze się ubierają więc już powoli szykuje się do nagrania instruktarzu pazurkowego! Nie wiesz o jaki artykuł chodzi? Koniecznie zajrzyj tutaj!
Autor: Judyta Latos